Kontakta oss

Josef Svanlund, Dödssynderna och sakramenterna, fresk, 1910

KONSTAKADEMIEN
Kungl. Akademien för de fria konsterna

 

Besöksadress: 
Fredsgatan 12

Entré med hiss: 
Jakobsgatan 27 C

Postadress:
Kungl. Akademien för de fria konsterna
Box 16317
103 26 Stockholm

Organisationsnummer:
262000-1186

Telefon:
08-23 29 45

KONSTAKADEMIENS KANSLI

Ständig sekreterare | VD

Isabella Nilsson
isabella.nilsson@konstakademien.se

Intendent

Eva-Lena Bengtsson
eva-lena.bengtsson@konstakademien.se

+46 8 23 29 47

Koordinator

Helen Karlsson
helen.karlsson@konstakademien.se

+46 70 493 96 24

Kaféansvarig

Alan Kurbany
kafe@konstakademien.se
+46 70 024 74 55

Vaktmästare

Fritz Quasthoff
fritz.quasthoff@konstakademien.se
+46 8 23 29 49

Administrativ samordnare

Christina Risberg
christina.risberg@konstakademien.se
+46 73 747 34 32

Kommunikatör

Therese Sheats
therese.sheats@konstakademien.se

+46 70 224 01 47

karwan

Kafébiträde

Karwan Sleeva

 

Björn

Fotograf

Björn Strömfeldt  
bjorn.stromfeldt@konstakademien.se
+46 709 874 168

Ekonom

Julia Svensson
julia.svensson@konstakademien.se
+46 73 938 05 02

 

Tekniker / Vaktmästare

Thomas Wyreson 
thomas.wyreson@konstakademien.se
+46 8 23 29 46

 

Bibliotekarie
Konstakademien/Kungl. Konsthögskolan

Annsofie Lindberg
bibliotek@konstakademien.se
+46 70 783 63 84